Opowiedz mi swoją historię
Program rozwoju relacji międzypokoleniowych
Dlaczego?
W pędzie życia, rzadko zastanawiamy się co czują mijający nas ludzie. Co więcej młodym, wydaje się, że seniorzy będący na emeryturach żyją idealnym życiem bez stresu i obowiązków, a tym czasem prawda jest taka, że często zmagają się obniżonym poczuciem własnej wartości wynikającym z przekonania o spełnionej roli życiowej i braku dalszych możliwości rozwoju.
Ich środowisko nie umożliwia im dzielenia się swoim drogocennym doświadczeniem życiowym, a samo postrzeganie osób starszych wpędza ich w przekonanie, że sami nie mają siły, by pielęgnować w sobie aktywną postawę.
Podczas naszych warsztatów zmieniamy perspektywę pokazując seniorów jak bohaterów nie tylko własnego życia, ale całego społeczeństwa. Dajemy im szansę wpływać na kształtowanie młodego pokolenia, aby ponownie doświadczali magii wpływu na losy świata.
Łącząc młodzież z ich ”o 60-70 lat starszymi kolegami” pomagamy obu grupom znaleźć odpowiedzi na pytania: jaki jest sens naszego życia, jak odnaleźć miłość, jak zachować się właściwie, czy bycie odpowiedzialnym zawsze się opłaca?
Cele projektu
- Budowanie i poprawa relacji międzygeneracyjnych,
- Odnajdywanie przez młodzież i seniorów doświadczeń budujących więź i zrozumienie,
- Zmiana wizerunku osób starszych,
- Przełamanie stereotypów w postrzeganiu przez ludzi młodych – seniorów, przez seniorów – ludzi młodych,
- Wspieranie i wzmacnianie potencjału osób starszych,
- Wspieranie rozwoju postaw wrażliwości i życzliwości młodego pokolenia,
- Promowanie aktywnego uczestniczenia seniorów w życiu społecznym, kulturalnym,
- Promowanie wartości rodzinnych,
- Upowszechnianie i zachowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.
Jak działamy?
Z czego składa się projekt?
- Seniorzy biorący udział w projekcie, w trakcie 5h warsztatów dzielą się z Trenerami Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA wybranymi przez siebie doświadczeniami.
- Przed rozmowami uczestnicy projektu otrzymują książkę: Opowiedz mi swoją historię, zawierającą kluczowe dla naszego życia pytania, na które mogą odpowiedzieć, by utrwalić swoje wspomnienia
i refleksje, o tym co najważniejsze. - Trenerzy budując osobiste relacje z uczestnikami, stają się ich powiernikami, zachęcając do przemyśleń na temat kwestii zawartych w książce.
- W trakcie projektu wybrane historie zostaną utrwalone i przedstawione szerszej publiczności.
Wspólna praca międzypokoleniowa inspirowana jest książką Testament Serca opracowaną przez Adriana Kowalskiego, lidera Fundacji Ulica.